پیوندهای مهمSearch
اخبار: English

 کتابخانه

فعالیت های ساختمانی و عمرانی طرح احداث پژوهشگاه  هواشناسی در سال 1372 آغاز گردید. مساحت زمین پژوهشگاه 5 هکتار و محل آن تهران-انتهای همت غرب- شهرک علم و پژوهش و فنا وری-بلوار پژوهش-پژوهشگاه  هواشناسی قرار گرفته است. ،این پژ وهشگاه در سال 1377 تأسیس گردیده است وکتابخانه در طبقه سوم آن  قرار دارد. این کتابخانه فعالیت تخصصی خود را از سال 1382شروع نمود .

   از شروع  تأسیس 500نسخه کتب فارسی و 200نسخه کتاب لاتین اهدائی کتابخانه مرکزی سازمان هواشناسی کشور، شروع به کار نمود .کتابخانه از زمان تأسیس تاکنون جهت غنی نمودن منابع خود هر ساله در نمایشگاه های بین المللی و دانشگاهی حضور فعال دارد و مقدار قابل توجهی از بودجه آن به خرید سهم ارزی و ریالی کتب فارسی و لاتین اختصاص داده می شود.

فهرستنویسی و رده بندی

مهم ترین وظیفه این بخش فهرست نویسی و رده بندی کتاب های چاپی و کتاب های الکترونیکی در نرم افزار تحت وب و نرم افزار دیجیتالی سیمرغ  بر اساس رده بندی LC می باشد .

 این نرم افزار به منظور تسریع و تسهیل خدمات فنی و عمومی تحت وب و تحت دیجیتال در کتابخانه، نوسا  طراحی شده است ، و وظایف اصلی آن عبارتند از:

  • اخذ و تدوین اطلاعات فهرست نویسی و رده بندی  در فهرست برگه های  الکترونیکی کتاب های  چاپی و الکترونیکی.
  • ذخیره و نگهداری اطلاعات ویرایش شده در پایگاه اصلی تحت وب و تحت دیجیتال. 
  • بازیابی اطلاعات کتب ذخیره شده جهت اصلاح ، ملاحظه و چاپ
  • امکان جستجو در پایگاه کتب فارسی و لاتین برای مراجعه کنندگان از طریق موضوع،عنوان، پدیدآور...
  • تولید نسخه های اینترنتی برای کتاب های الکترونیکی و مقالات الکترونیکی....

بخش امانت

مهم ترین وظیفه این بخش امانت کتاب های غیر مرجع و ارسال فایل الکترونیکی مورد نیاز از کتابخانه دیجیتال پژوهشکده به ایمیل کلیه کاربران عضو، و کاربران  غیر عضو در محیط مجازی در  کتابخانه پژوهشکده هواشناسی می باشد.

 اکثر کتاب های بخش امانت جزء منابع بسیار غنی، تخصصی و  به صورت تک نسخه ای به  شمار می روند که در دو دسته اصلی کتاب های فارسی و لاتین رده بندی شده اند که جوابگوی نیاز های تحقیقاتی اعضای هیات علمی ،کارشناسان، دانشجویان و سایر مراجعه کنندگان می باشد .

   میز امانت در حال حاضر، تحت وب و مجهز به ایمیل، قلم نوری و همچنین کلیه کتاب های موجود مجهز به بارکد می باشد.

اعضاء کتابخانه می توانند بعد از ملاحظه وضعیت امانی سند در اینترنت ، مدرک مورد نظر را رزرو و یا در صورت لزوم تمدید نمایند.

منابع موجود در کتابخانه

      در سال 1382 ، دفتر  ثبت  کتاب چاپی، این كتابخانه، تعداد 200 نسخه کتاب لاتین و 500 نسخه کتاب فارسی ثبت شده است،  ولی شش ماهه اول  سال 1394 در دفتر ثبت کتاب چاپی، الکترونیکی، پروژه ها و پایان نامه ها ...در مجموع  10491 ده هزار و چهارصد و نود و یک) نسخه ثبت شده، كه از اين تعداد6036  نسخه را كتاب هاي فارسي و 2350 نسخه كتاب هاي لاتين به خود اختصاص داده است.(كتابخانه مجموعاً داراي 450 نسخه كتاب مرجع بوده كه 200 نسخه از آن كتاب هاي مرجع لاتين و 250 نسخه كتاب هاي مرجع فارسي است و همچنین بیش از 5000 نسخه کتاب اهدایی اعضای هیات علمی و سایر کارشناسان در کتابخانه موجود است.).

   کتابخانه دیجیتال سیمرغ دارای 1683 عنوان کتاب الکترونیکی(EBOOK)با قابلیت پردازش روی متن برای کلیه کاربران عضو و غیر عضو ، و تعداد 407 عنوان مقاله الکترونیکی بوده که کلیه اعضاء بصورت مهمان تا 15 صفحه بصورت مشاهده، و سایر کاربران  عضو در کتابخانه، با در دست داشتن شناسه کاربری  و رمز عبور با سطح دسترسی محدود و یا سطح دسترسی نامحدود ، می توانند به اصل کتاب الکترونیکی و یا مقاله الکترونیکی مورد نیاز خود بصورت حضوری یا غیر حضوری، دست یابند.

كتابخانه داراي  38پایگاه الکترونیکی فارسی و لاتین و همچنین 120عنوان نشريه چاپی است كه 20 عنوان آن با رتبه علمي- پژوهشي بصورت الکترونیکی و تحت وب برای کاربران قرار داده  شده  و بقیه عناوین آن بصورت اهدايي و يا از طريق مبادله نشريه دريافت مي شود، كه از ميان نشريات اهدايي ايراني تعداد 6 عنوان آن به زبان انگليسي مي باشد. نشريه هاي نيوار و فصلنامه تحقيقات جغرافيايي جايگاه ويژه اي در ميان نشريات داشته و نقش مرجع براي ساير مطالعات را ايفا مي نمايد.

رسانه های چند منظوره

تعداد 280 اسلايد و 357عنوان لوح فشرده در موضوعات متنوعي چون، برنامه هاي كامپيوتري، هواشناسي، زبان ديكشنري، دايره المعارف و لوح نشريات ،تعداد 515نسخه گزارش های تحقیقاتی بصورت پروژه و همچنین تعداد 245 عنوان پايان نامه فارسی در موضوعات مختلف مربوط به هواشناسي و 16 نسخه پایان نامه لاتین بوده كه تعدادی از عناوین در سطح دكترا و بقيه در سطح كارشناسي ارشد مي باشد.

خرید کتاب و سایر منابع

پژوهشكده هواشناسي در جهت تقويت بنيه علمي كتابخانه طي يك برنامه ريزي مناسب و با همكاري كليه اعضاي هيات علمي و تحت نظر مديران گروه هاي پژوهشي بطور مستمر همه ساله در نمايشگاه بين المللي كتاب و ساير نمايشگاه های کتاب شركت نموده و كتاب هاي توصيه شده از سوي گروه هاي پژوهشي و سایر کاربران را تهيه مي نمايد.