خبرهای علمی
نمونه پروژه های کاربردی
- تهیه اطلس باد ایران با استفاده از مدل های پیش بینی عددی وضع هوا

- توسعه سامانه پیش­ بینی عددی وضع هوا از طریق پس­ پردازش آماری برونداد مدل WRF تا پنج روز برای کمیت­های هواشناسی سطح زمین

- کاهش خطرپذيري سيلاب از طريق ايجاد سامانه پيش بيني عددي وضع هوا با هدف هشدار سيل در حوضه های آبریز استان خوزستان

- مطالعه و امکان سنجی استفاده از فناوری بارورسازی ابرها برای استحصال آب در حوضه های آبریز ایران

- پیش بینی عددی بارش و دما برای ایستگاه های هواشناسی استان البرز
Search
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ English

 

پژوهشکده هواشناسی از سال ۱۳۷۴ در نه گروه پژوهشی به منظور پژوهش در زمینه ­های مختلف هواشناسی رسماً شروع به کار کرده است. هدف کلی این پژوهشکده انجام مطالعات و پژوهش­ های مرتبط با دانش محض هواشناسی و شناخت، گسترش و ارائه کاربردهای آنهاست. همچنین بخش مهمی از فعالیت­ های این پژوهشکده همکاری­ های آموزشی با مراکز آموزش عالی در زمینه­ های مرتبط با علوم هواشناسی است.

از میان پروژه‌های موفق این پژوهشکده می­ توان به ایجاد سامانه خودکار برای صدور پیش‌بینی‌های دقیق بارش، دما و تراز آبِ مخازن و سدها برای برخی حوضه‌های آبریز کشور (مانند کارون بزرگ) اشاره کرد که نتایج آن تاکنون مورد رضایت کامل کارفرما بوده است. در زمینه ساخت ادوات و ابزارهای فنی نیز باید به پروژه بزرگ ساخت رادیوگمانه (رادیوسوند) در داخل کشور اشاره کرد که پس از سال­ ها تلاش هم­ اینک به مرحله پایانی رسیده است.

برخی از مهم­ ترین زمینه­ های فعالیت این پژوهشکده عبارتند از:

  صدور پیش بینی های نقطه ای کمیت های مختلف هواشناسی مانند دماهای کمینه و بیشینه روزانه، بارش، رطوبت، باد در سطح زمین و ترازهای بالاتر به انتخاب کارفرما و با مقاصد مختلف مانند:


          پیش­
بینی­ های نقطه ­ای وضع هوا تا پنج روز و بیشتر
         
پیش­
بینی­ های نقطه­ ای وضع هوا به صورت ترکیبی تا پنج روز و بیشتر که کاربردهای گوناگونی دارد.
           برای نمونه در کشاورزی بهترین زمان برای سم ­پاشی یا وقوع یخبندان را می­
توان ارائه داد.

  محاسبه و پبش­ بینی شاخص­ های هواشناسی مانند شاخص گرمایی و ...

  تهیه بانک داده­ ای هواشناسی برای همه نقاط کشور، حتی جایی که سابقه دیدبانی­ های هواشناسی و ثبت داده نداشته باشد. در اختیار داشتن این بانک­ های داده­ ای برای مکان­ یابی تأسیس شهرک­ های صنعتی یا مسکونی و احداث سازه­ هایی مانند نیروگاه­ های­ برق، سد و ... بسیار ضروری است.

  مطالعات هواشناسی مرتبط با استفاده از انرژی­ های تجدید پذیر؛ برای نمونه تهیه اطلس انرژی باد یا تابش خورشیدی که هم به صورت منطقه­ ای و هم برای کل کشور قابل تهیه است.

  برگزاری دوره­ های آموزشی در گرایش­ های مختلف هواشناسی